Image Gallery

Login

Advertisement

Banner

Prayer Timings

Home
IMWA QUR’AN COMPETITIONS 2015 - RESULTS PDF Print option in slimbox / lytebox? (info) E-mail

1
2
3

 

IMWA Qur'an Competition was held on Friday, 20th November 2015 at Al-Najat Boys School, Salmiya. Over 450 children participated in the competition and around 120 winners along with their family and friends attended the award conferral function held on 18th December 2015. Qur'an competition is divided into four categories, Qur'an Recitation, Elocution Competition, Calligraphy and Quiz.

 

Results of the Qur'an competition under various categories are as follows:-

 

 

 

 

 

QUR'AN COMPETITION BOYS GROUP A
Name Place School
Raaed khan First Indian Educational School (Bhavans)
Mohammad Khan Munsif Khan Second Jabriya Indian School, Jabriya
Zain Abdul Shakoor Third Indian Community School - Junior Branch
Ayman Anwar Kazi Excellence Indian Community School - Khaitan Branch
Mohammed Qanith IMWA TALENT Salmiya Indian Model School (SIMS), Salmiya
QUR'AN COMPETITION BOYS GROUP B
Name Place School
Umar Ashraf First Indian Community School - Khaitan Branch
Mohd Yusuf Khan Second Indian Learners Own Academy, Jleeb Alshuyoukh
Mohamed Amaan Imtiaz Third Indian Public School, Salmiya
Abdur Rahman Shahid Ansari Excellence Indian Learners Own Academy
QUR'AN COMPETITION BOYS GROUP C
Name Place School
Abdul Baaes Abdul Azeez First Indian Central School, Jleeb Alshuyoukh
Sayed Farhaan Second Indian Community School - Amman Branch
Faheem muhamed hashim T T Third Carmel School, Khaitan
QUR'AN COMPETITION BOYS GROUP D
Name Place School
Abdulla Haris First
Syed Shoaibuddin Second Indian Community School - Khaitann Branch
Syed Abdul Rahman Third Indian Learners Own Academy, Jleeb Alshuyoukh
Abdul Basith Palliparamban Excellence
QUR'AN COMPETITION BOYS GROUP E
Name Place School
Abdul Basit First Indian Central School, Jleeb Alshuyoukh
Abdul Basith Abdul Azeez Second Indian Central School, Jleeb Alshuyoukh
Shuaib Elyas Sattar Third Indian Community School - Amman Branch
Shuaib Bin Omer Excellence Indian Community School - Senior Branch
QUR'AN COMPETITION GIRLS GROUP A
Name Place School
Samiya Adil First
Sumaiyya Naik Second
Sara Noor Mohammed Third
QUR'AN COMPETITION GIRLS GROUP B
Name Place School
Ayisha Tasfiya Muneer First Integrated Indian School, Jleeb Alshuyoukh
Fathma Mohamed Farook Second Indian Public School, Salmiya
Huda Hisamdeen Third Indian Public School, Salmiya
Nabaa Akthar Khan IMWA TALENT Indian Community School - Junior Branch
QUR'AN COMPETITION GIRLS GROUP C
Name Place School
Mariam Shaikh First Indian Learners Own Academy, Jleeb Alshuyoukh
Madeeha Javeed Second Indian Learners Own Academy, Jleeb Alshuyoukh
Heeba Parkar Third
Saima Samiulla Bandarkar IMWA TALENT Fahaheel Al Wataniya Indian Pvt. School (DPS) Fahaheel
QUR'AN COMPETITION GIRLS GROUP D
Name Place School
Nada Sakeer First India International School, Mangaf
Sayyad Huda Second
Bishara Basheer Ali Third Others
QUR'AN COMPETITION GIRLS GROUP E
Name Place School
Rehma Khalid First United Indian School, Jleeb Alshuyoukh
Laiba Parkar Second
Sana Muhammad Third
Umaima Manshauddin IMWA TALENT Indian English Academy School, Salmiya
Husna Sayed Gausuddin Excellence Indian Community School - Senior Branch
Lamya Mayyathazha Excellence United Indian School, Jleeb Alshuyoukh
Bushra Abdul Asiz Excellence
ELOCUTION COMPETITION BOYS GROUP B
Name Place School
Muhammed Rayhaan First Fahaheel Al Wataniya Indian Pvt. School (DPS) Fahaheel
Mohd Yusuf Khan Second Indian Learners Own Academy, Jleeb Alshuyoukh
Yunus Hamdan Third Indian Educational School (Bhavans)
Abdur Rahman Shahid Ansari Excellence Indian Learners Own Academy
ELOCUTION COMPETITION BOYS GROUP C
Name Place School
Mohammad Roohan Siddique First Fahaheel Al Wataniya Indian Pvt. School (DPS) Fahaheel
Abdul Aziz Harees Second
Yaseen Bashir Dawood Third Indian Educational School (Bhavans)
Ebrahim Abdul Hamid Nakhwa Excellence Indian Central School, Jleeb Alshuyoukh
ELOCUTION COMPETITION BOYS GROUP D
Name Place School
Shuaib Javed First
Abdulla Haris Second
Syed Abdul Rahman Excellence Indian Learners Own Academy, Jleeb Alshuyoukh
ELOCUTION COMPETITION BOYS GROUP E
Name Place School
Zafar Parkar First Islamic International School
Khazi Mohammed Faiz Second Indian English Academy School
ELOCUTION COMPETITION GIRLS GROUP B
Name Place School
A.Fahima Anvar Ali First Indian Community School - Amman Branch
Naswiha Nowshad Second United Indian School, Jleeb Alshuyoukh
Fathma Mohamed Farook Third Indian Public School, Salmiya
Nada Ayaz Sheth IMWA TALENT Salmiya Indian Model School (SIMS), Salmiya
ELOCUTION COMPETITION GIRLS GROUP C
Name Place School
Shaziya Ibrahim KP First
Saja Hameed Second United Indian School, Jleeb Alshuyoukh,
Sanah Ummer Third Indian Central School, Jleeb Alshuyoukh
Madeeha Javeed Excellence Indian Learners Own Academy, Jleeb Alshuyoukh
S. Fatima Afzal IMWA TALENT Indian Community School- Amman Branch
ELOCUTION COMPETITION GIRLS GROUP D
Name Place School
Safiyya Ishaq Syed First Fahaheel Al Wataniya Indian Pvt. School (DPS) Fahaheel
Nawal Farheen Afzal Second Indian Central School, Jleeb Alshuyoukh
Liya Zerin Third United Indian School, Jleeb Alshuyoukh
ELOCUTION COMPETITION GIRLS GROUP E
Name Place School
Fathima hajara First Carmel School, Khaitan
Naureen Nawaz Second Indian Central School, Jleeb Alshuyoukh
Maryam Javed Shahna Third Fahaheel Al Wataniya Indian Pvt. School (DPS) Fahaheel
Fathima Hanif IMWA TALENT Integrated Indian School, Jleeb Alshuyoukh
ISLAMIC QUIZ PARENTS (Results combined)
Name Place
Chemnad Laciath Abdul Rahiman First
Aasia Abdul Wajid Second
Nuzhat Shoaib Deshmukh Second
Asma Afroz Third
ISLAMIC QUIZ GROUP B (Results combined)
Name Place School
Khaleel Jahir Hussain First Fahaheel Al Wataniya Indian Pvt. School (DPS) Fahaheel
Fathma Mohamed Farook Second Indian Public School - Salmiya
Mohd Yusuf Khan Third Indian Learners Own Academy, Jleeb Alshuyoukh
ISLAMIC QUIZ GROUP C (Results combined)
Name Place School
Sheik Fazil Hussain First Fahaheel Al Wataniya Indian Pvt. School (DPS) Fahaheel
Hajira Kulsum Second Indian English Academy School, Salmiya
Fathimathul Afra Third India International School, Mangaf
S. Fatima Afzal IMWA TALENT Indian Community School- Amman Branch
ISLAMIC QUIZ GROUP D (Results combined)
Name Place School
Fareeha Rahman Chemnad Lasiath First Indian Educational School (Bhavans)
Afrah Mohammed Khalid Second Indian Educational School (Bhavans)
Shad Ahmed Shahul Third Indian Educational School (Bhavans)
Mohammed Sadiq Gesawat IMWA TALENT Indian Community School- Senior Branch
ISLAMIC QUIZ GROUP E (Results combined)
Name Place School
Khazi Mohammed Faiz FIRST Indian English Academy School
Zafar Parkar Second Islamic International School
Fahim Rahman Chemnad Lasiath Excellence Carmel School, Khaitan
Kiren Mohammed Khalid IMWA TALENT Indian Educational School (Bhavans)
Summayya Parveen Gesawat IMWA TALENT Indian Community School- Senior Branch
ISLAMIC CALLIGRAPHY GROUP C (Results combined)
Name Place School
samah ummer First Indian Central School, Jleeb Alshuyoukh
Usmitha Mohammed Second Jabriya Indian School, Jabriya
Fathima Amnah Imtiaz Third Indian Public School
Saima Samiulla Bandarkar IMWA TALENT Fahaheel Al Wataniya Indian Pvt. School (DPS) Fahaheel
ISLAMIC CALLIGRAPHY GROUP D (Results combined)
Name Place School
Abdulla Harees First Carmel School, Khaitan
Amani Anwar Second Indian Community School- Amman Branch
Nawal Yaseen Mohd. Ebrahim Third Indian Community School - Junior Branch
Asma Manshauddin IMWA TALENT Indian English Academy School, Salmiya
ISLAMIC CALLIGRAPHY GROUP E (Results combined)
Name Place School
Sayema Akter First Integrated Indian School, Jleeb Alshuyoukh
Aisha Manshauddin Second Indian English Academy School, Salmiya
Fatima Salim Parkar Third Indian Community School- Senior Branch
Summayya Parveen Gesawat IMWA TALENT Indian Community School- Senior Branch
Umaima Manshauddin Excellence Indian English Academy School, Salmiya
 
Banner